Wybierz region

Wybierz miasto

  Laureaci konkursu wiedzy o Polsce

  Autor: (R.K.)

  2001-06-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W Krokowej gościła grupa niemieckiej młodzieży. Są to laureaci konkursu wiedzy o Polsce, jaki wśród niemieckich uczniów szkół ponadpodstawowych ogłosiło Ministerstwo Kultury Nadrenii Pallatynatu.

  W Krokowej gościła grupa niemieckiej młodzieży. Są to laureaci konkursu wiedzy o Polsce, jaki wśród niemieckich uczniów szkół ponadpodstawowych ogłosiło Ministerstwo Kultury Nadrenii Pallatynatu.

  - Do konkursu zgłosiło się 26 tysięcy uczestników - mówi Robert Paul, dyrektor szkoły w Zweibrücken, organizator konkursu z Nadrenii Pallatynatu. - Młodzież pisała wypracowania o Polsce i wielkich Polakach.

  W ramach konkursu jego uczestnicy spotkali się w zamku w Hambach, gdzie w 1832 roku polscy emigranci i niemieccy opozycjoniści walczyli o wolność prasy.
  - W Hambach doszło do spotkania młodzieży z Niemiec, Francji i Polski z niemieckim prezydentem Romanem Herzogiem - informuje Robert Paul.
  Na życzenie strony niemieckiej, laureaci konkursu znaleźli gościnę w polskich rodzinach, u swych rówieśników.

  - Nasza młodzież przygotowała się bardzo dobrze na przyjazd niemieckich gości - mówi Maria Ciskowska-Szweda, dyrektorka Gimnazjum w Krokowej. - Przygotowaliśmy m.in. bogaty program pobytu niemieckiej młodzieży.
  Razem z krokowskimi gimnazjalistami laureaci konkursu poznali piękne Kaszuby. Pierwszego dnia pojechali do Gdyni, skąd statkiem popłynęli do Helu.
  Zwiedzali także Malbork, dawną stolicę zakonu krzyżackiego. Specjalnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Stutthoff.
  - Tę wycieczkę zatytułowano "Miejsca, które same mówią" - informuje Krzysztof Lipowski, nauczyciel języka niemieckiego w krokowskim Gimnazjum.
  Jest to kolejne spotkanie młodzieży z Krokowej z rówieśnikami z Niemiec. Dwa tygodnie wcześniej grupa uczniów gościła w Schweich, partnerskiej gminie nad Mozelą.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.