Wybierz region

Wybierz miasto

  Lipcowe festiwale

  Autor: (sza)

  2001-06-28, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Spektakle V Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta wystawiane będą w tym roku na pasie startowym w gdańskiej dzielnicy Zaspa oraz w sąsiadującym z pasem parkiem im. Jana Pawła II.

  Spektakle V Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta wystawiane będą w tym roku na pasie startowym w gdańskiej dzielnicy Zaspa oraz w sąsiadującym z pasem parkiem im. Jana Pawła II.

  Zaspa to miejsce pierwszego festialu. Od dwóch lat Fetę organizowano na Głównym Mieście. Wystawianie ulicznych spektakli na ciasnych zabytkowych uliczkach wiązało się z wieloma kłopotami. Dawny pas startowy na Zaspie zapewnia odpowiednią przestrzeń i swobodę. Tylko tu do widowiska teatru Materia Prima będzie można bez kłopotu wysypać 15 ton ziemi.
  Program tegorocznego festiwalu tworzono z myślą o wykorzystaniu tej przestrzeni. Więcej będzie zatem plenerowych widowisk, mniej - ulicznych parad. Takim właśnie efektownym spektaklem będzie przedstawienie "Veles e vent" hiszpańskiego teatru Xarxa, znanego z poprzednich edycji Fety. Widowisko uświetniło swego czasu uroczystość otwarcia tunelu pod kanałem La Manche. Imponująca arka, wykorzystywana w spektaklu "Arka" Teatru 8 Dnia pojawiła się wcześniej na lizbońskiej wystawie Expo.

  Do udziału w festiwalu zaproszono kilkanaście teatrów m.in. z Francji, Niemiec, Holandii, Czech i Włoch. Z polskich zespołów przyjadą m. in. Teatr 8 Dnia, Akademia Ruchu i jeleniogórski Teatr Animacji. Gdański Teatr Snów zapowiada premierę swego najnowszego widowiska "Szafarz". Wystąpi także Teatr Plastyki Ruchu z Gdańska oraz Teatrzyk Okazjonalny z Sopotu.

  Spektaklom towarzyszyć będą w tym roku akcje plastyczne artystów z Trójmiasta i Ukrainy. Feta trwać będzie od 5 do 8 lipca. Pierwsze spektakle rozpoczynać się będą o 18.00 bądź 19. ostatnie widowiska - w okolicach północy.

  Również wczoraj na konferencji prasowej w Gdyni Jarosław Tylicki, szef Agencji Colosseum, opowiadał o programie tegorocznego Festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. Impreza ta wyrosła na jeden z najciekawszych festiwali jazzowych w Polsce. W swoim programie od kilku ostatnich edycji łączy występy światowych gwiazd, muzyczne eksperymenty i "jazz dla każdego". Ten popularniejszy i lżejszy rodzaj muzyki jazzowej w tym roku reprezentować będzie George Benson, jeden z najbardziej znanych obecnie muzyków jazzu i soulu. Zagra on na koncercie finałowym 15 lipca w Operze Leśnej. Zespół Johna Scofielda - to obok Stevena Bernsteina największa gwiazda tegorocznego festiwalu - pokaże swoje umiejętności 12 lipca w Teatrze Muzycznym.

  Tak jak w ubiegłych latach główną festiwalową sceną będzie gdyński Teatr Muzyczny. Występy potrwają od 8 do 15 lipca. Jam sessions i imprezy towarzyszące znajdą dla siebie miejsce w Teatrze Miejskim przy Bema, w Cyganerii, Desdemonie, w Centrum Gemini, a także w gdańskim Towarzystwie Gastronomicznym. Bilety na koncerty galowe kosztują od 25 do 120 zł.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.