Wybierz region

Wybierz miasto

  Pieniądze na rozwój Pomorza

  Autor: (DŁ)

  2001-06-25, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Dziś Sejmik Województwa Pomorskiego ma zatwierdzić kontrakt z rządem, na podstawie którego region otrzyma w ciągu najbliższych 18 miesięcy blisko 350 mln zł z budżetu państwa i Wspólnot Europejskich w celu rozwoju ...

  Dziś Sejmik Województwa Pomorskiego ma zatwierdzić kontrakt z rządem, na podstawie którego region otrzyma w ciągu najbliższych 18 miesięcy blisko 350 mln zł z budżetu państwa i Wspólnot Europejskich w celu rozwoju regionu.

  - Obecnie przeznaczane dla województwa środki nie są wielkie - przyznaje dr Witold Toczyski, dyrektor Biura Rozwoju Regionalnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w Gdyni. - Jednak umowa pomiędzy rządem a samorządem wojewódzkim jest doskonałym ćwiczeniem z procedur pomocowych stosowanych w Unii Europejskiej. Z tego źródła pomoc może wynieść rocznie nawet czterokrotnie więcej niż obecne środki przyrzeczone kontraktem.

  Do końca 2002 r. władze centralne zobowiązały się do sfinansowania inwestycji, w dziedzinie infrastruktury regionalnej i lokalnej, wybranych przez samorząd województwa (m.in. budowa oczyszczalni ścieków Płonia-Wschód, odbudowa i modernizacja portu rybackiego na Helu, budowa szpitali w Chojnicach i Słupsku). Poza tym rząd przejmie gwarancje realizacji poręczeń kredytowych dla pomorskich przedsiębiorców.

  - Kontrakt przyjęliśmy z entuzjazmem - zauważa Mira Mossakowska, rzecznik pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Umowa umacnia bowiem samodzielność samorządu, choć uważam, że batalię o jego niezależność finansową przyjdzie nam jeszcze stoczyć.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.