18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Obrony Wybrzeża ma trzecie stanowisko artyleryjskie baterii Schleswig-Holstein

P. Niemkiewicz, R. Kościelniak
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu będzie opiekować się pierwszym stanowiskiem baterii Schleswig-Holstein, które miastu przekazała Agencja Mienia Wojskowego
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu będzie opiekować się pierwszym stanowiskiem baterii Schleswig-Holstein, które miastu przekazała Agencja Mienia Wojskowego Piotr Niemkiewicz
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu otrzymało od Agencji Mienia Wojskowego trzecie stanowisko artyleryjskie baterii Schleswig-Holstein. W przyszłości ma tu powstać Muzeum Przyrodnicze, które stworzy Stowarzyszenie Przyjaciele Helu.

Trzecie, ostatnie stanowisko artyleryjskie baterii Schleswig-Holstein stało się wczoraj własnością Helu. Agencja Mienia Wojskowego oddała zbudowany przez Niemców potężny bunkier, będący częścią baterii artyleryjskiej. Po wojnie działało tu centrum dowodzenia IX Flotylli Obrony Wybrzeża.
Teraz obiektem opiekować się będzie Stowarzyszenie Przyjaciele Helu, które prowadzi Muzeum Obrony Wybrzeża.
- Pozbywamy się tego stanowiska z radością - przyznał Dziennikowi BałtyckiemuKrzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego. - To obiekt, który ma olbrzymie znaczenie historyczne. Wierzymy, że będzie dobrze spełniał muzealną rolę. Dlatego decyzję o oddaniu bunkra podjęliśmy szybko.
Krzysztof Michalski zdradza, że w Polsce zostało już niewiele takich zabytków militarnych jak ten helski. Agencja dysponuje głównie budynkami koszarowymi.
- Dlatego tak ważne jest, by zabytkowe obiekty oddać tym, którzy zadbają o zachowanie ich w jak najlepszym stanie - podkreśla prezes AMW.

Zobacz też: rekonstruktorzy operacji D Day Hel w Muzeum Obrony Wybrzeża

O konieczności ratowania zabytków mówią także helscy samorządowcy.
- Na szczęście, w mieście przed laty zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciele Helu - mówi burmistrz Mirosław Wądołowski. - Działający w nim pasjonaci uratowali już od dewastacji niejeden zabytek militarny.

Podpisanie aktu notarialnego odbyło się na placu przed wejściem do bunkra. Przy okazji pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych - którzy biorą udział w imprezie D Day Hel 2013 - zaprezentowali krótką inscenizację walk z czasów II wojny światowej.

Muzeum Obrony Wybrzeża - siła Helu

W identycznym obiekcie, jak ten przekazany wczoraj, od kilku lat funkcjonuje Muzeum Obrony Wybrzeża.
- Teraz dysponujemy wszystkimi stanowiskami baterii Schleswig-Holstein - cieszy się Wojciech Waśkowski, zastępca dyrektora Muzeum Obrony Wybrzeża. - W ubiegłym roku dostaliśmy stanowisko nr 3, czyli tzw. bunkier ziemniaczany.
Tam w najbliższym czasie Przyjaciele Helu zamierzają utworzyć Muzeum Etnograficzne. Teraz przekazano stanowisko nr 1, w którym najpierw będzie muzealny magazyn.
- Ale docelowo chcemy tu uruchomić Muzeum Przyrodnicze - zdradza wicedyrektor MOW.

Wicedyrektor MOW ujawnił, że w latach powojennych stanowisko artyleryjskie zamieniono na bardzo ważny węzeł łączności. W bunkrze pracował oficer operacyjny, który śledził ruchy okrętów na morzu, wydawał dyspozycje kapitanom jednostek.
- Niewiele osób miało dostęp do wnętrza tego stanowiska - podkreśla Waśkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto