Zbudowana zostanie Pomorska Magistrala Teleinformatyczna

Zbudowana zostanie Pomorska Magistrala Teleinformatyczna. Dzięki temu nasze porty staną się bardziej konkurencyjne. Zaistnieją lepsze warunki do rozwoju morskich autostrad. Planowane jest zainstalowanie kabla podmorskiego między Gdynią i Helem. (© T.Bołt)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Niemal od Rosji po Niemcy - całe polskie wybrzeże Bałtyku zostanie wyposażone w supernowoczesny system łączności. Wydatnego wsparcia finansowego udziela temu przedsięwzięciu Unia Europejska. Liderem w realizacji projektu o nazwie Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM) jest Urząd Morski w Gdyni.

KSBM otrzymał unijną dotację z Funduszu Spójności, w wysokości ponad 72 mln złotych - z Programu Infrastruktura i Środowisko, w ramach działań na rzecz rozwoju transportu morskiego. Koszt całości projektu szacowany jest na 85 mln zł. W ramach KSBM planowane jest zbudowanie Pomorskiej Magistrali Teleinformatycznej - najważniejszej części tego systemu.

- Od Piasków na Mierzei Wiślanej do Szczecina ułożony zostanie w ziemi światłowód - mówi dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. - To pozwoli na zintegrowanie ważnych dla bezpieczeństwa morskiego placówek. Wielką korzyść z tego będą miały państwowe służby bezpieczeństwa, Marynarka Wojenna RP, Morski Oddział Straży Granicznej, SAR - Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. One korzystając z tego dobrodziejstwa, uzyskają dobrą jakość łączności. Projekt ten realizujemy przy udziale Straży Granicznej.

Już wyłoniono wykonawcę. Magistralę ma zaprojektować i zbudować firma ze Śląska. Termin: 2,5 roku. Koszt: ponad 75 mln złotych.
- Wybudowanie Pomorskiej Magistrali Teleinformatycznej jest dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej bardzo ważne, bowiem projekt ten doskonale wpisuje się w potrzeby związane z odprawą graniczną statków w portach morskich, wspomaganiem zarządzania ruchem morskim czy bezpieczeństwem morskim - informuje por. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Magistrala zagwarantuje właściwe funkcjonowanie Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru, usprawni transmisję danych, które przesyłane są także przez inne systemy mające duże znaczenie z punktu widzenia podnoszenia poziomu bezpieczeństwa żeglugi oraz zapewnienia narzędzi dla ratowania zagrożonego życia ludzkiego na morzu, ochrony środowiska i ochrony portów.

Przy lawinowo rosnących bazach danych osiągnięcie tych celów jest możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu pewnej, odpornej na zakłócenia i bezpiecznej łączności światłowodowej. Magistrala usprawni pracę pracowników instytucji obsługujących statki w portach morskich, w tym również funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, co przełoży się na korzyści gospodarcze. Duże znaczenie ma też fakt, że z Pomorskiej Magistrali Teleinformatycznej będzie wspólnie korzystać kilka podmiotów zajmujących się administracją morską i bezpieczeństwem morskim.
Planowane jest utworzenie Centrum Zarządzania - w Centrum Bezpieczeństwa Morskiego Urzędu Morskiego w Gdyni. Pomorska Magistrala Teleinformatyczna połączy światłowodem kilkadziesiąt obiektów. Planowane jest zainstalowanie kabla podmorskiego między Gdynią i Helem.

Z nadmorskiej magistrali światłowodowej będą miały pożytek także jednostki gospodarcze. Poprawi się komunikacja pomiędzy portami, dzięki możliwościom sprawniejszej koordynacji przez Urzędy Morskie. Polepszy się drożność szlaków komunikacyjnych na naszym Bałtyku. To przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskich portów. Pomorska Magistrala Teleinformatyczna ułatwi w przyszłości rozwój morskich autostrad, będących fragmentami TENT - transeuropejskiej sieci transportowej.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ciekawy. (gość)

Mam nadzieję, że nasze solidarnościowe wojsko III RP, poradzi sobie z łącznością i bez światłowodu w razie konieczności.