Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wichura na Pomorzu. Intensywne opady śniegu. Na Żuławach cofka

mk/ MaP/ewel/tch
W czwartek 3.01.2019 wciąż obowiązuje alarm powodziowy dla gmin powiatu nowodworskiego.
W czwartek 3.01.2019 wciąż obowiązuje alarm powodziowy dla gmin powiatu nowodworskiego. Agata Gołąbek
Bardzo trudne warunki na Pomorzu: sztorm na Bałtyku, zagrożenie zalaniem z powodu cofki, intensywne śnieżyce i nieprzejezdne drogi z powodu gołoledzi i zamieci śnieżnych. To obraz Pomorza w środę, 2 stycznia oraz w czwartek rano 3 stycznia 2019 r. Silny wiatr, z którym przez całą środę zmagali się mieszkańcy województwa stopniowo ustaje. Wiele miejscowości walczy ze skutkami cofki. Zagrożony zalaniem w środę był m.in. Gdańsk i Elbląg. Nadal niebezpiecznie w powiecie nowodworskim. Sprawdź nasz raport i ostrzeżenia IMGW!

Aktualizacja 18.45

Sopockie molo jest już częściowo otwarte. Zamknięta pozostaje marina i głowica mola.

Woda w Zatoce Gdańskiej opada. Aktualizacja godz. 15

Poziom wód ok. godziny 14.00 w Porcie Północnym spadł poniżej stanu ostrzegawczego i wynosił 544 cm, przy tendencji malejącej. W Sobieszewie również mamy odczynienia z tendencją malejącą. Poziom wody spadł tu do 553 cm, czyli 3 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Sytuacja w dalszym ciągu stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

Miejskie służby w Gdańsku nadal pozostają w gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. Aktualnie trwa szacowanie strat i ocena uszkodzeń w infrastrukturze znajdującej się na terenie miasta. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego spływają raporty od służb i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w akcje.

Z informacji uzyskanych od przedstawicieli IMGW w Gdyni na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru, który nie powinien już być tak silny jak w dniu 2 stycznia ale jego podmuchy nogą osiągać 50 do 60 km/h. Dlatego, na wszelki wypadek, podjęto decyzję o nie usuwaniu postawionych dotychczas zabezpieczeń. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plażę.

IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Temperatura maksymalna około 0°C. Wiatr północny, od 10 m/s do 15 m/s, do południa w porywach do 22 m/s, po południu słabnący, ale porywy wiatru nadal do 17 m/s.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 2 cm. Temperatura minimalna od -3°C w dzielnicach wyżej położonych do około 1°C nad morzem. Wiatr północny 6 do 8 m/s, w porywach do 14 m/s, północno-zachodni. Nad ranem wiatr zachodni, 3 do 6 m/s.

Prognoza na dni 4 i 5 stycznia 2019 r. przewiduje występowanie opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Na Żuławach wciąż alarm powodziowy. Aktualizacja godz. 11.45

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych rzek na terenie powiatu nowodworskiego oraz Zalewu Wiślanego wciąż obowiązuje alarm powodziowy dla gmin powiatu nowodworskiego.

Woda w Zatoce Gdańskiej opada. Aktualizacja godz. 9.45

Stan wód ok. godziny 7.00 w Porcie Północnym wynosił 554 cm przy tendencji malejącej, natomiast w Sobieszewie 568 cm również z tendencją malejącą. Obie wartości spadły ze stanów alarmowych do stanów ostrzegawczych. Sytuacja powoli stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje - informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miejskie służby nadal pozostają w pełnej gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plaże.

Jak informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, molo w Sopocie również jest nadal zamknięte. Niewykluczone, że zostanie otwarte już dziś popołudniu, gdy sytuacja pogodowa się unormuje.

- O otwarciu mola poinformujemy komunikatem - mówi Dyksińska.

Ostrzeżenie IMGW. Wiatr nadal silny, choć słabnie
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia nadal ostrzega o możliwości wystąpienia sinych wiatrów. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45km/h do 60 km/h w porywach do 90 km/h z północy. Taki stan może utrzymać się do godziny 12.00. Natomiast do godziny 16.00 w części wschodniej strefy brzegowej utrzymywać się może sztorm. Wiatr z kierunków północnych może wiać z siłą 6 do 7, w porywach 8 do 9, powoli słabnący na 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B.

IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Takie warunki mogą powodować utrudnienia na drogach. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zobacz

Woda w Bałtyku opada. Aktualizacja czwartek 3.01.2019 godz. 7.15

Sytuacja hydrologiczna na Pomorzu powoli się stabilizuje. Woda w Zatoce Gdańskiej oraz we Władysławowie, Ustce i Łebie opadła poniżej stanów alarmowych.

Nadal utrzymują się stany alarmowe na Żuławach. Wprawdzie woda opada, ale nadal jest powyżej normy o kilkadziesiąt centymetrów.

W nocy strażacy wypompowywali wodę z piwnic Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim przy ul. Sikorskiego. Zabezpieczali tez przed wylaniem rzekę Tugę.

Jak informuje m.bryg. Łukasz Zblewski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Gd., przez dobę, do godz. 8 na terenie powiatu nowodworskiego odnotowano 33 zdarzenia w tym:

Umocnienia wałów i układanie worków w celu ograniczenia zalania ulic i posesji:
- 1 zdarzenie w miejcowości Łaszka – dziury po ingerencji bobrów (układanie worków),
- Rybina (przystań żeglarska) – zalewany budynek, (układanie worków),
- Krynica Morska ul Topolowa – układanie worków przy posesjach,
- Nowy Dwór Gd. ul. Podmiejska – zalewany odcinek drogi i zabezpieczenie budynków, (układanie worków),
- Nowy Dwór Gd. ul. Sikorskiego 24 - zalewany odcinek drogi i zabezpieczenie budynków (układanie worków),

Usuwanie drzew i konarów: 22 zdarzenia.
- Dworek – drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny (uszkodzone poszycie dachu),
- Jantar Leśniczówka – w przewrócone drzewo uderzył samochód osobowy – bez osób poszkodowanych,
- Krynica Morska ul. Tkaczej i ul. Lotników – drzewa przewróciły się na budynki mieszkalne uszkadzając częściowo konstrukcję dachu.

Pompowanie wody: 1 pompowanie – w budynku Starostwa Powiatowego NDG
Ponadto: 1 zdarzenie dostarczenie agregatu prądotwórczego w. Lubieszewo dla chorego mężczyzny (ok. 50 lat).

Łącznie w zdarzeniach brało udział 87 strażaków.

Wciąż obowiązują alerty IMGW:

  • 1 stopnia dla Pomorza - ostrzeżenie przed silnym wiatrem i oblodzeniem oraz
  • alert hydrologiczny najwyższego, 3 stopnia, dla Żuław i Zalewu Wiślanego.

Taka sytuacja ma się utrzymać do południa.

Jak informuje dyżurny synoptyk IMGW w Gdyni, sytuacja pogodowa powoli się normuje.

- Aktualnie jeszcze na Bałtyku występuje sztorm, głównie w części wschodniej. Początkowo porywy wiatru 9 w skali B. Stopniowo wiatr słabnie. Dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych będzie już tylko silny wiatr nadal w kierunku północnym. W nocy bez żadnych większych sztormów. Wiatr będzie słabł.

Czwartek 3.01.2018. Raport drogowy
Na A1 doszło do wypadku między węzłami Turzno i Lisewo. Są utrudnienia w ruchu w stronę Gdańska. Warunki na autostradzie są bardzo trudne - pada śnieg, występują zawieje i zamiecie.

Jak informuje oficer dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku,rano na Pomorzu doszło do kilku kolizji. Około godz. 6 w Brzuścach (powiat tczewski) na ul. Polnej ciężarówka stanęła w poprzek jezdni. Działania służb trwają, występują utrudnienia w ruchu.

Do kolizji doszło też o godz. 6.30 na drodze nr 235 między Brusami i Męcikałem (powiat chojnicki). Samochód osobowy przewrócił się na bok. Nikt nie został poszkodowany.

W miejscowości Grabiny Zameczek (powiat gdański) nad ranem strażacy usuwali powalone na parking drzewo.

Z powodu trudnych warunków drogowych w Gdańsku autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra.
Nieobsługiwane są przystanki: Góralska n/ż [1745] i [1746], Leśna Góra - Przychodnia [1428] i [1427], Leśna Góra [192].
Zmiana obowiązuje do odwołania.

Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy z sytuacji na Pomorzu! Ślijcie w wiadomościach na facebooku lub na adres [email protected]

ŚRODA 2 STYCZNIA 2018

Stan alarmowy z powodu cofki. W wielu miejscach zagrożenie zalaniem
To bardzo trudny początek roku dla mieszkańców województwa pomorskiego. IMGW w środę, 2 stycznia wydało dla całego Pomorza ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia. Zagrożonych zalaniem z powodu cofki było wiele miejscowości, w tym Gdańsk, Elbląg i Ustka. Do godzin wieczornych stan wody w wielu miejscach budził ogromne obawy mieszkańców, choć popołudniu obserwowano już stopniowy spadek poziomu stanu alarmowego na rzekach. Zebrał się sztab kryzysowy w Gdańsku, w powiecie nowodworskim starosta ogłosił stan powodziowy.

Wieczorem sytuacja zaczęła się stabilizować. Nadal mamy stany alarmowe (Gdańsk Sobieszewo) oraz podwyższone stany wody, ale jak podaje IMGW, trend jest malejący.
Dane z godz. 21:20 pokazywały, że na Martwej Wiśle w Sobieszewie stan alarmowy został przekroczony o 25 cm czyli wynosił 595 cm, a w Porcie Północnym 584 cm, to znaczy 14 cm powyżej stanu alarmowego.
We wszystkich zagrożonych miejscach w nocy woda opadała. Hydrolodzy prognozują podwyższone stany do piątku, 4 stycznia.
Aktualna sytuacja:Sytuacja hydrologiczna - mapa online >>>

Śnieżyca na Pomorzu 2/3.01.2019. Paraliż na drogach
Dodatkowo wieczorem nad Pomorzem przetoczyła się śnieżyca. Intensywnie padający drobny śnieg i bardzo silne podmuchy wiatru sprawiły, że ruch na drogach w województwie w wielu miejscach był sparaliżowany. Trudne warunki były nie tylko w Gdańsku, gdzie na drogach zrobiła się "szklanka", a samochody w wielu dzielnicach praktycznie ślizgały się po ulicach. Zawieje i zamiecie śnieżne utrudniały podróżowywanie kierowcom na Kaszubach, na krajowej "jedynce", Obwodnicy Trójmiasta czy drodze wojewódzkiej nr 55.

Uwaga kierowcy! Bardzo trudne warunki na drogach
Śnieg ma na Pomorzu przez całą noc, a już teraz w wielu miejscach spadło po kilka centymetrów białego puchu. IMGW na czwartek wydało kolejny komunikat o oblodzeniu dróg. Kierowcy na pewno nie będą mieli łatwego zadania. Poranek mimo intensywnych prac drogowców, może okazać się jednym z najtrudniejszych od początku zimy.

Wichury na Pomorzu - podtopienia z powodu cofki. Aktualizacja godz. 19.47

Strażacy zabezpieczają restauracje nad brzegiem w Sopocie - woda podchodzi coraz bliżej. Straż Pożarna wypompowuje też wodę z piwnic w Gdańsku. Jej poziom wciąż rośnie. Informacje o przedostaniu się wody do piwnic i domów należy zgłaszać służbom pod numerem alarmowym 112. Zalane są wejścia na plaże, w Gdańsku tworzą się korki z powodu gołoledzi.

Gołoledź na drogach. Trudne warunki w Gdańsku. Aktualizacja 19.15

Ruch w Gdańsku na ul. Grunwaldzkiej odbywa się bardzo wolno, tworzą się korki. Na wielu ulicach w Trójmieście panują trudne warunki - marznący deszcz ze śniegiem dają się we znaki kierowcom. Opóźnione są tramwaje i autobusy. Jaśkowa Dolina jest praktycznie nieprzejezdna z uwagi na gołoledź.

Aktualizacja godz. 18.16

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wydał 2 komunikat w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Obecnie stan morza wynosi 613 cm. Służby pracują w miejscach zagrożonych podtopieniami - zabezpieczana jest ulica Kutnowska i ulica Sienna. Rozstawiane są zapory przeciwpowodziowe oraz układane są worki z pisakiem. Zabezpieczono również wejścia na plaże, Zamontowano szandory, chroniące przed przelaniem się wody od strony Zatoki.

Na całym Pomorzu służby pracują nad usuwaniem skutków wichury - powalonych drzew, zerwanych dachów i zabezpieczają tereny zagrożone podtopieniami. Wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia wydane przez IMGW. Sztorm ma ustąpić w czwartek, 3 stycznia w południe.

Wichury na Pomorzu - trudne warunki na drodze przez silne opady śniegu. Aktualizacja godz. 17.40

W Trójmieście największe zagrożenie stwarza silny wiatr - służby apelują o ostrożność i unikanie parkowania samochodów pod drzewami. Kaszuby z kolei mierzą się nie tylko z porywistym wiatrem, ale także towarzyszącymi mu opadami śniegu. Sytuacja na drogach jest trudna. Strażacy wielokrotnie interweniowali dziś na Pomorzu w związku z powalonymi drzewami - te uginają się pod ciężarem śniegu bądź naporem silnego wiatru.

Sztorm na Bałtyku. Podniesiony poziom wód. Aktualizacja godz. 16.10

Jak wygląda sytuacja na Pomorzu? Strażacy interweniują w związku z wysokim poziomem wody

Z powodu cofki doszło do wylania wody z Potoku Oliwskiego. W Gdyni doszło do podtopienia mariny. Obecne na miejscu służby zabezpieczają teren. Problem pojawia się także na gdańskim lotnisku - niektóre loty wciąż przekierowywane są na inne lotniska.

Sytuacja w Gdyni - strażacy stawiają barykady przeciwpowodziowe.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja godz. 15.30

Z powodu ciężkich warunków na morzu odwołane zostały rejsy przewoźnika Stena Line, które miały wypłynąć dziś z Gdyni i Karlskrony. Dla 9 pomorskich powiatów na Wybrzeżu obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne IMGW 2 stopnia przed silnym wiatrem.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja godz. 14.30

Wysoki stan wody na Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Obecnie stan morza wynosi 616 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony o pół metra.

Prognozy meteo - sztorm i wichury na Pomorzu

W środę, 2 stycznia, o godz. 12.30 zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, gdzie omówiono bieżące działania wszystkich służb, spółek i jednostek miejskich.

Jak wygląda sytuacja w Gdańsku?

Spiętrzone wody podtopiły niżej położone punkty nabrzeża przy Targu Rybnym, które zostały zamknięte. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie. Ostrożność należy zachować poruszając się ul. Kutnowską, która jest okresowo zalewana. Zalane są ciągi komunikacyjne na przystani Żabi Kruk.

W newralgicznych miejscach, najniżej położonych przy wejściach na plaże, montowane są szandory zabezpieczające przed przedostaniem się wody.

Poziom wód jest monitorowany na bieżąco, prowadzona jest również kontrola spływu wód w urządzeniach melioracyjnych systemów otwartych we wszystkich rejonach Gdańska. Czyszczone są kraty urządzeń piętrzących z zanieczyszczeń, w tym z połamanych drzew i gałęzi.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12.00.

Wiatr o średniej prędkości 40-55 km/h w porywach osiągających 80-95 km/h z północnego zachodu i północy. Prognozowane jest również zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura przy gruncie od -3 do -1 C.

Jak wygląda sytuacja w Sopocie?

W związku z bardzo silnym wiatrem władze Kąpieliska Morskiego Sopot wspólnie z władzami miasta zdecydowały o całkowitym zamknięciu wejścia na molo. Zakaz wejścia na drewniana część mola obowiązuje do odwołania.

- Apelujemy, by te osoby które nie muszą wychodzić z domów, w nich pozostały. Ci zaś, którzy muszą opuścić bezpieczne mieszkania, bardzo prosimy o zachowanie wyjątkowej ostrożności. Unikajmy parków, skwerów porośniętych drzewami oraz ograniczmy odwiedziny cmentarzy - czytamy w komunikacje UM Sopot. - Warto również zabezpieczyć rzeczy, które znajdują się na balkonach, by spadając nie wyrządziły komuś krzywdy. Parkując samochody zwracajmy uwagę na drzewa i wszystko inne, co może uszkodzić parkujące auto. Warto byśmy sami zadbali, choć w minimalnym stopniu, o bezpieczeństwo swoje i innych. Warto również dostosować swój strój do trudnych warunków atmosferycznych.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja godz. 12.30

Na gdańskim lotnisku przekierowano część lotów do innych portów. Samolot Ryanaira z Alicante, który miał lądować w Gdańsku Rębiechowie o godz. 11 został przekierowany do Bydgoszczy. Lot do Alicante z Gdańska został odwołany. Nie odleciał też samolot do Dublina z godz. 10.55 (podstawiono autokar do Bydgoszczy). Odwołany jest lot Lufthansy do Monachium (planowany odlot 13.15).

Są opóźnienia w przylotach i odlotach samolotów.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja godz. 11

W portach Łeba, Ustka, Rowy, Darłowo, Kołobrzeg i Dźwirzyno obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe. W darłowskim porcie przed sztormem schronił się szwedzki kuter. Tam też poziom wody podniósł się do stanu ostrzegawczego. Z kolei w Ustce zanotowano stan alarmowy, który sięgnął ponad sześciu metrów. W lecie ta wartość jest o 40 centymetrów niższa. Północny wiatr powoduje cofkę.

Czytaj również:

W środę i czwartek (2 i 3 stycznia 2019 r.) trzeba być ostrożnym i śledzić komunikaty o sytuacji pogodowej. To zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który ogłosił ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru i wysokiego stanu wód. Służby miejskie monitorują sytuację. Na godzinę 12.30 zaplanowano spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem zastępcy prezydenta Piotra Grzelaka.

Stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych.

Straż Pożarna sprawdza sytuację na ul. Siennej. Są sygnały że może dojść wybicia kanalizacji deszczowej na ul. Orlej i Korzeniowskiego w Brzeźnie.

- Apelujemy do mieszkańców o ostrożność - podkreśla Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku. - Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale też o siłę wiatru. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru.

Silny północno-zachodni wiatr spowodował, że na Zatoce Gdańskiej doszło do przekroczenia stanów alarmowych.

- Na Motławie mamy w związku z tym tak zwaną cofkę - mówi Krzysztof Domagalski. - Wody się spiętrzyły, zaczynają podtapiać niżej położone punkty nabrzeża. Zabezpieczamy te miejsca i wyłączamy z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę - red.) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie.

Zamknięte są też wejścia na głowicę mola oraz na przystań jachtową w Sopocie.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, silne wiatry występować będą co najmniej do godz. 23.00.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja z godz. 10.15

O godz. 8.50 ogłoszono alarm przeciwpowodziowy i przeciwsztormowy dla wszystkich obwodów wybrzeża z wyjątkiem Elbląga - taką informację przekazali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja z godz. 8.50

Jak informuje dyżurny SKKW, powalone drzewa powodują utrudnienia komunikacyjne w ruchu drogowym. W kilku miejscach ruch odbywa się jednym pasem. Najwięcej przypadków interwencji służb odnotowano w powiecie słupskim, nowodworskim i kartuskim. Nie ma jednak informacji o osobach poszkodowanych lub rannych.

Wichura na Pomorzu [2.01.2019]. Aktualizacja z godz. 7.20

Trudna sytuacja była w środę 2.01.2019 r. rano m.in. na ul. Spacerowej w Gdańsku, gdzie przewrócone drzewo zablokowało ruch na leśnym odcinku jezdni.

- Zgłoszenie o powalonym drzewie na ul. Spacerowej otrzymaliśmy o godz. 6.39 - mówi oficer dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Kilkanaście minut po godz. 7 zakończyliśmy działania, droga jest przejezdna. Obecnie działamy na drogach w Żelistrzewie i w Krynicy Morskiej na ul. Gdańskiej.

Do tej pory strażacy interweniowali na Pomorzu 82 razy - najwięcej w powiecie wejherowskim (16 razy), puckim (13), słupskim (12) i kartuskim (10).

Czytaj również: Duże opóźnienia pociągów PKM z Kościerzyny i Kartuz do Trójmiasta w środę, 2.01.2019 r.

Wichura na Pomorzu 2.01.2019. Ostrzeżenie IMGW

Silny wiatr zaczął wiać już we wtorek 1.01.2019 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia o silnym wietrze dla nadmorskich powiatów województwa pomorskiego - wejherowskiego, słupskiego, lęborskiego, puckiego, nowodworskiego, Gdyni i Gdańska.

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami od 80 km/h do 95 km/h z północnego-zachodu i północy.

Silny wiatr również w pozostałych powiatach Pomorza.

IMGW wydało ostrzeżenie dla Pomorza o silnym wietrze i oblodzeniu

Wezbrane wody. Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW 3 stopnia

Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni wydał ostrzeżenie najwyższego, 3 stopnia dla Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych. Możliwa tzw. cofka.

Ostrzeżenie jest ważne od 2019-01-02 od godz. 3 do 2019-01-03 do godz. 3.

Przebieg: W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się na całym Wybrzeżu wzrost poziomów morza powyżej stanów alarmowych.

Jaka będzie pogoda w środę 2.01.2019 na Pomorzu?

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu z deszczem i śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, w strefie nadmorskiej wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 95 km/h, północno-zachodni i północny.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami około 5 cm. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, nad morzem około 1°C. Po opadach mokrego śniegu i śniegu z deszczem lokalnie wystąpi oblodzenie nawierzchni. Wiatr dość silny, nad ranem miejscami umiarkowany, w porywach do 80 km/h. W strefie nadmorskiej wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 95 km/h, północno-zachodni i północny.

Prognoza pogody na czwartek 3.01.2019 dla Pomorza

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, po południu słabnący, w strefie nadmorskiej dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, początkowo w porywach do 70 km/h, północny.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -3°C. Wiatr słaby, początkowo miejscami umiarkowany, północny stopniowo skręcający na zachodni.

Jaka będzie pogoda na najbliższe dni?

Sprawdźcie, jaka będzie pogoda w całej Polsce - prognoza pogody na najbliższe trzy dni. Zobaczcie wideo:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wichura na Pomorzu. Intensywne opady śniegu. Na Żuławach cofka - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto