Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mestwinada 2023. Festyn integracyjny na ul. Mestwina w Pucku to już piękna tradycja wychowawców i podopiecznych ośrodka "Razem" w Pucku

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
W Pucku po raz 20. odbyła się Mestwinada. To festyn integrujący osoby pełno- i niepełnosprawne, który odbywa się każdego roku w czerwcu na terenie Ośrodka Adaptacyjnego "Razem" w Pucku położonego przy ul. Mestwina. Mestwinada łączy ludzi, zaciera granice pomiędzy pokoleniami, sprawnościami i niepełnosprawnościami.

Mestwinada to wyjątkowa impreza integracyjna

Ten festyn integracyjny w Pucku ma już 20-letnią tradycję. Na Mestwinadzie nie brakuje atrakcji, które łączą pokolenia. Są zabawy, konkursy, muzyka na żywo, tańce, pyszności słone i słodkie, a przede wszystkim są uczestnicy, którzy tryskają energią, humorem i dzielą się życzliwymi uśmiechami.

- Mestwinada odbywa się z myślą o mieszkańcach tej ulicy, jak i z myślą o mieszkańcach Pucka, gdyż każdy może przyjść, bo to jest impreza otwarta. Organizujemy tą imprezę również z myślą o naszych podopiecznych i o dzieciach, ponieważ społeczeństwo dalej jest podzielone: "normalne i niepełnosprawni". Żeby zatrzeć te granice, ściągamy jak największą ilość dzieci. Przychodzą, bawią się, nawiązują bardzo dobry kontakt z naszymi podopiecznymi, razem biorą udział w różnych konkurencjach, zdobywają nagrody. Dzięki naszym sponsorom udaje nam się to pogodzić. Jest duży odzew w społeczeństwie, wśród mieszkańców Pucka, którzy widzą, że nie jesteśmy niczym strasznym - tłumaczy Maciej Albertin, dyrektor Ośrodka Adaptacyjnego "Razem" w Pucku. - A dlaczego Mestwinada? Ośrodek znajduje się przy ulicy Mestwina, a Mestwin to książę pomorski z XII wieku. W związku z tym postać historyczna, rzeczywista, trzeba to uczcić. W związku z tym propagujemy także historię, mamy rzeźby Mestwina. Tym sposobem pokazujemy ludziom, że są na terenie, w którym historia żyje.

Mestwinada to wyjątkowa impreza integracyjna

Działalność Ośrodka Adaptacyjnego w Pucku i Puckiego Stowarzyszenia Wspierającego Osoby Niepełnosprawne Umysłowo "Razem" ma już ponad ćwierćwieczną historię. Swoją działalność zarejestrowali w 1995 r. Obecnie zajmują się 85. podopiecznymi.

- Za chwilę, we wrześniu 2023 r., będziemy obchodzić spóźnione 25-lecie, ponieważ restrykcje związane z pandemią koronawirusa w 2020 r. nam to uniemożliwiły. Wtedy wyliczymy dokładnie, ilu podopiecznych mieliśmy przez te wszystkie lata - mówi Zdzisław Sołtysiak, prezes Puckiego Stowarzyszenia Wspierającego Osoby Niepełnosprawne Umysłowo "Razem". - W 1995 roku nastąpiła rejestracja, a my działając na terenie ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Pucku, zauważyliśmy, że jest problem: co zrobić z dziećmi, jak już skończą obowiązek szkolny? No i wtedy, z inicjatywy i rodziców i ówczesnych nauczycieli, powstała ta grupa inicjatywna i doprowadziliśmy do założenia stowarzyszenia.

ZOBACZ TEŻ:Pierwsze Przedszkole Integracyjne w Pucku zorganizowało Dzień Rodziny dla swoich podopiecznych (17.06.2019) | ZDJĘCIA

- Jestem na tym wydarzeniu już któryś raz z rzędu. Oczywiście, jako Starostwo Powiatowe w Pucku, wspieramy. W ogóle to fantastyczny pomysł, że taki ośrodek tutaj, przed wielu, wielu laty, powstał. Pamiętam, jak powstawał - mówi Jarosław Białk, starosta powiatu puckiego. - Pamiętam, jak wtedy, kiedy trzeba było jeszcze organizować pieniądze na dokończenie tego obiektu, wszystkie samorządy się angażowały. Po tych latach widać bardzo wyraźnie, jak ten obiekt, ale też jak ten ośrodek, jest bardzo potrzebny. Zresztą, przed kilkoma laty musieliśmy go powiększać, bo jest tak duże zapotrzebowanie.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto