Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten rejon Warszawy zmienił się nie do poznania. Od slumsów do luksusów. Nazywany "ogniskiem wszelkiej zarazy"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Dziś zabieramy Was w historyczną podróż po warszawskim Powiślu. Ten rejon Warszawy zmienił się całkowicie. Gdy spojrzymy na historyczne zdjęcia czasami przetrwało tylko kilka elementów. Kiedyś kojarzone z przestępczością i brudem, chorobami. Dziś z luksusem. Niesamowita przemiana części warszawskiego Śródmieścia.

- O, tutaj – myślał – jest ognisko wszelkiej zarazy. Co człowiek dziś wyrzuci ze swego mieszkania, jutro wypije – pisał o Powiślu Bolesław Prus w swojej powieści „Lalka”. Ze względu na bliskość Wisły była to przede wszystkim osada piaskarzy i rybaków. Ale co także warto zauważyć był to rejon przemysłowy. To zaczęło się zmieniać po budowie linii kolejowych. Wiele zakładów przenoszono na Wolę i na Pragę.

Ten rejon Warszawy zmienił się nie do poznania. Od slumsów d...

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Powiśla była Elektrownia. W ostatnich latach całkowicie przebudowana. Służyła w Powstaniu Warszawskim, a także po wojnie. Jeszcze 200 lat temu uważano Powiśle za miejsce obdarzone złą sławą. Zamieszkane przez biedaków, bez dostępu do kanalizacji etc. Dziś z kolei mieszczą się tu luksusowe sklepy i apartamenty. Powstały tak charakterystyczne miejsca jak Biblioteka Uniwersytecka, Elektrownia Powiśle, Centrum Nauki Kopernik, Bulwary Wiślane czy odnowiony budynek przy Bednarskiej 2/4.

Obecnie popularne miejsce spacerów wśród mieszkańców, ale też odwiedzane chętnie przez turystów

Pojawiły się tutaj wręcz ikony współczesnej Warszawy - dojeżdża tutaj metro. A jak wyglądało kiedyś. W latach 60. powstał tu jeden z najbardziej charakterystycznych przystanków kolejowych. Po remoncie linii średnicowej ma przestać obsługiwać pasażerów, ale zostanie zachowany. Nie wiadomo jeszcze z jaką funkcją. Wrażenie robią też przedwojenne i powojenne zdjęcia tego rejonu. Widać na nich m.in.:

  • budowę linii średnicowej,
  • mosty na Wiśle,
  • koszary Blocha,
  • ruiny budynków
  • Elektrownie Powiśle.

Na Powiślu znajdował się browar Weissa na Solcu - to jego podpalenie dało sygnał powstańcom listopadowym do rozpoczęcia akcji zbrojnej. Być możne liczne zniszczenia podczas późniejszego konfliktu, II wojny światowej, spowodowały, że Powiśle zyskało drugie życie i dziś jest absolutnie odmienione. Nieco na północy przecież Mariensztat (choć nieodbudowany 1:1) zachował swój klasyczny kształt.

Ten rejon Warszawy zmienił się nie do poznania. Od slumsów d...

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto