Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologiczna sensacja: pucczaninowi mieszkającemu w Szkocji Jarosławowi Musiałkowskiemu znowu dopisało szczęście | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Jarosław Musiałkowski
Jarosław Musiałkowski jest już bardzo dobrze znany w kręgu szkockich archeologów: znalezione przez niego wiekowe przedmioty imponują badaczom historii w Wielkiej Brytanii. Jednak jego najnowsze odkrycie wprawiło w osłupienie całe grono archeologiczne nie tylko ze względu na wiek znalezionych przedmiotów, który szacowany jest na epokę brązu (1500 - 1700 lat p.n.e.).

O pucczaninie, którego pasją są spacery z wykrywaczem metali oraz studiowanie historii, pisaliśmy już we wrześniu 2019 r. kiedy to odkrył skarb liczący sobie ponad 700 lat. Szczegóły można przeczytać w artykule pt. Pucczanin mieszkający w Szkocji odkrywa ponad 200 srebrnych monet z 14. wieku. Jarosław Musiałkowski i jego archeo sensacja.

Jarosław Musiałowski od tamtej pory kontynuuje nie tylko życie w Szkocji, ale także odkrywcze spacery. Jego najnowsze znalezisko wprawiło całe koło szkockich archeologów w osłupienie.

- W środę, 21 kwietnia 2021 pojechałem razem z kolegą Denisem Robertsonem na jedno z pól w wiosce Howgate (około 18 km na południe od centrum Edynburga) - mówi Musiałkowski. - Tam, około godziny 14 odnaleźliśmy siekierkę z epoki brązu, a w przeciągu następnej godziny odnaleźliśmy kawałek grotu od włóczni, kilka chwil później drugą część tego samego grotu. Tuż obok odkryliśmy drugą siekierkę z dekoracją.

Archeologiczna sensacja: pucczaninowi mieszkającemu w Szkocj...

Niesamowicie rzadkie odkrycie w Howgate, niedaleko Edynburga. Czy rzuci nowe światło na bieg historii? Z informacji zebranych przez Jarosława Musiałkowskiego, wynika, że tak.

- Wstępne raporty sugerują pochówek z wczesnej epoki brązu, wiek szacowany na 1500-1700 p.n.e - mówi pucczanin mieszkający w Szkocji. - Jedna z siekierek jest dekorowana i pięknie zachowana, co umożliwia ekspertom nieco szerzej zakrojony wgląd do przeszłości i przestudiowanie odkrytych przedmiotów, które mają około 3600 lat.

Odkryte przez Jarosława Musiałowskiego i Denisa Robertsona przedmioty mają ogromne znaczenie dla badaczy historii, gdyż nie jest jeszcze jasne czy tego typu dekoracja, jaka widnieje na znalezionej siekierce, była wcześniej widziana, a dodatkowo podobne odkrycia zdarzają się w środkowo-północnej Europie, ale w Szkocji jest to niesamowita rzadkość.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto