Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP we Władysławowie w nowej odsłonie. Wyremontowany dworzec pięknie komponuje się z odświeżonym Domem Rybaka

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Dworzec we Władysławowie po długim i kosztownym remoncie został otwarty dla podróżnych
Dworzec we Władysławowie po długim i kosztownym remoncie został otwarty dla podróżnych Polskie Koleje Państwowe S.A.
Dworzec PKP we Władysławowie został już otwarty i oddany do użytku podróżnych! Ku uciesze mieszkańców, którzy nie mogą powstydzić się nowej wizytówki miasta, dworzec we Władysławowie robi imponujące wrażenie i świetnie komponuje się z wyremontowanym Domem Rybaka oraz okolicami. Ponad 14-milionowa inwestycja łączy klasykę i nowoczesność. Nowy dworzec we Władysławowie ma być ułatwieniem i komfortem w podróży dla licznie odwiedzających te strony Pomorza turystów.

Wielkie otwarcie budynku dworca we Władysławowie. Inwestycja kosztowała ponad 14 mln zł

Prace budowlane dworca PKP we Władysławowie trwały półtora roku, a oficjalnie budynek został oddany do użytku podróżnych w ostatni dzień zimy - 20 marca 2023 r.

- Otwarcie dworca we Władysławowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy tego ważnego turystycznie miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - Mam nadzieję, że zmodernizowany, historyczny dworzec, stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją nad polskie morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

Dworzec we Władysławowie, który został zbudowany niemalże 100 lat temu (w 1928-29 r.), ku uciesze mieszkańców gminy Władysławowo (jak i licznych podróżnych), przeszedł kompleksową przebudowę pod względami: praktycznym, ekologicznym i estetycznym.

Dworzec we Władysławowie idealnie łączy w sobie klasykę z nowoczesnością – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. - Wyeksponowano w nim historyczne detale architektoniczne, ale również wdrożono szereg rozwiązań technicznych wpływających na komfort podróżnych. Szczególną uwagę zwraca nowocześnie zaaranżowany hol dworca z elementami klasycystycznego wystroju. Jestem przekonany, że dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom.

Renowacji poddano elewację dworca, która odzyskała jasnoszary kolor, z detalami oraz stolarką okienną drzwiową w kolorze bieli. Z utrzymaną w jasnych barwach kolorystyką elewacji kontrastuje czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż na wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, umieszczono zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy Dworzec Kolejowy (od strony miasta) i Władysławowo (od strony peronów).

ZOBACZ TEŻ: Dworzec PKP we Władysławowie miał być kopią Stacji Kultura w Rumi

Olbrzymią metamorfozę (z poszanowaniem historycznego charakteru) przeszło także wnętrze władysławowskiego dworca. W przestrzeni obsługi podróżnych, znajdującej się w centralnej części budynku, połączone zostały klasycystyczne elementy wystroju z nowoczesnością. Hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni zaaranżowano w jasnych kolorach. Szara posadzka i ściany współgrają z bielą drewnianych boazerii i kolumn oraz sufitu, w który wkomponowano liniowe oświetlenie.

W holu podróżni znajdą również ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca jest przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem.

Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln złotych brutto

Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową wykonała firma TPF Sp. z o.o. oraz TBiARCHITEKCI Sp. z o. o., a wykonawcą robót było KAMARO Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Gdańsku.

Efektywne wykorzystanie środków z funduszy unijnych przekłada się na jakość życia obywateli. Przykładem takiej inwestycji jest przebudowa dworca we Władysławowie, który po modernizacji charakteryzuje się wysoką jakością – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych. - Nowoczesny, bezpieczny, proekologiczny dworzec jest dostosowany do potrzeb różnych grup społecznych i odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności.

Nowy dworzec PKP we Władysławowie: co się zmieniło?

Władysławowski dworzec stał się miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi wykonano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Na dworcu znajdują się również toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, a także szereg innych usprawnień, w tym m.in. tablice w alfabecie Braille’a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących.

Dworzec we Władysławowie po długim i kosztownym remoncie został otwarty dla podróżnych

Dworzec PKP we Władysławowie w nowej odsłonie. Wyremontowany...

Dworzec we Władysławowie stał się również ekologiczny i bezpieczny. Budynek ocieplono oraz wymieniono w nim stolarkę okienną i drzwiową, dzięki czemu ograniczono straty ciepła. Zamontowano w nim nowoczesne i energooszczędnie oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła oraz wyposażono w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) kierujący pracą instalacji i urządzeń, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, bo zamontowano tu nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

ZOBACZ TEŻ: Dworzec we Władysławowie w nowej odsłonie. Tak ma wyglądać po zakończeniu przebudowy. A to nie koniec zmian | WIZUALIZACJE

Zmiany zaszły również w otoczeniu dworca we Władysławowie. W sąsiedztwie budynku powstały dwa parkingi, które pomieszczą łącznie przeszło 30 samochodów, a także wiata rowerowa. Na tym, który powstał w miejscu pawilonów handlowych, zastosowano jako nawierzchnie betonowe płyty ażurowe. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, umożliwiające wnikanie deszczówki bezpośrednio do gleby, tworzące przestrzeń bioaktywną, a poza tym chroniące parking przed ewentualnym zalaniem podczas ponadnormatywnych opadów deszczu.

W ramach inwestycji zasadzono również nowe drzewa i krzewy oraz uporządkowano tereny zielone. Pod nimi wybudowano znacznych rozmiarów zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę. Zostanie ona wykorzystana do podlewania terenów zielonych oraz po podczyszczeniu do spłukiwania dworcowych toalet.

- Dworce kolejowe zmieniają się na naszych oczach, stają się komfortowymi i nowoczesnymi przestrzeniami obsługi podróżnych - mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. - Doskonałym przykładem jest Władysławowo, gdzie pochodzący z lat 1928-29 budynek odzyskał nie tylko historyczny wygląd, ale stał się również miejscem przyjaznym dla wszystkich podróżnych, w tym rodzinom z dziećmi i osobom z niepełnosprawnościami.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto