MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking do 66 km od Świdnicy. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w weekend 15 - 16 czerwca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz nowych ścieżek nordic walking w okolicy Świdnicy? Wspólnie z Traseo przygotowaliśmy dla Ciebie garść podpowiedzi na najbliższy weekend. Jeśli dopiero chcesz zacząć uprawiać nordic walking, zacznij w weekend. W wolnym dniu będziesz mieć czas, i zaczniesz spacer w dziennym świetle. Poznaj nasze podpowiedzi, gdzie warto sie wybrać w okolicy Świdnicy na nordic walking. Tym razem przygotowaliśmy ścieżki w odległości do 66 km od miasta. Sprawdź je i podziel się opinią z innymi.

Spis treści

Nordic walking ze Świdnicy

Razem z Traseo przygotowaliśmy 3 trasy nordic walking oddalone maksymalnie o 66 km od Świdnicy. Sprawdź, czy ścieżka polecana przez innego użytkownika Traseo jest ciekawa również dla Ciebie.

Przed drogą sprawdź prognozę pogody dla Świdnicy.

W sobotę 15 czerwca według prognozy pogody ma być 28°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 37%. W niedzielę 16 czerwca zgodnie z najnowszymi prognozami pogody ma być 22°C w najcieplejszym momencie dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 59%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Duszniki Zdrój - Homole - Grodziec - Skałki Łężyckie - Narożnik -Skały Puchacza

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 26,21 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 22 min.
  • Przewyższenia: 329 m
  • Suma podejść: 805 m
  • Suma zejść: 810 m

Amatorom nordic walking ze Świdnicy trasę poleca Januszek_44

Góry Stołowe najczęściej kojarzą się ze Szczelińcem Wielkim, Błędnymi Skałami. Dziś na początek wybrałem mniej uczęszczaną trasę. Samochód zostawiam na niestrzeżonym parkingu koło stacji benzynowej. W tym miejscu też zaczyna się czerwony szlak. Od samego początku wiedziałem, że trasa będzie błotnista. Dodatkowo w wielu miejscach szlaki rozjeżdżone zostały przez auta. Idzie się więc ciężko, a i pogoda jest nie najlepsza.
Dochodzę do ruin zamku Homole. Niewiele już z tego pozostało, ale takie miejsca mają swoją magiczną siłę. Zatrzymuję się na chwilę i wracam na szlak. Teraz szlak wiedzie na szczyt Grodczyna / Grodźca. I tu droga także błotnista, rozjeżdżona. Na szczycie wieża telewizyjna. Przy takiej mgle nie wiem nawet, czy jest to dobry punkt widokowy.
Schodzę teraz w kierunku małej osady Kulin. Jest jeszcze dość wcześnie i cała osada jest uśpiona. Tutaj szlak zielony, którym kontynuuję marsz, powinien skręcić z głównej drogi. Niestety kręcę się w koło, pola pogrodzone przy pomocy pastuchów elektrycznych. Idę więc według wskazań GPS-a. Udaje mi się pokonać elektryczne zapory, wyczuć w szczerym polu, gdzie może przechodzić szlak i tak dochodzę do lasu, gdzie są już jakieś oznaczenia. Widać, że ten szlak jest rzadko uczęszczany.
Dalej kontynuuję marsz wzdłuż ściany lasu. Pomimo mgły łąki w tym rejonie robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo trochę się przejaśnia. Urok tej wędrówki psuje odbywające się w okolicy polowanie, czuję się trochę jak na strzelnicy.
Mijam jednak te niedogodności i dochodzę do Łużyckich Skałek. Tutaj zaczyna przebijać słońce i to przepiękne miejsce oglądam w całej krasie.
Teraz dochodzę do drogi asfaltowej, którą dochodzę do drogi głównej Kudowa Karłów. Kilkaset metrów i jestem przy małym leśnym parkingu. Kontynuuję marsz niebieskim szlakiem, który tutaj jest rewelacyjnie oznaczony. Jest to jedno z częściej uczęszczanych miejsc w Górach Stołowych. Dobrze, że pogoda się poprawiła, więc mogę podziwiać piękne widoki na okoliczne góry.
Ruszam dalej w kierunku Skał Puchacza.
Skały Puchacza (730 m n.p.m.) stanowią odsłonięte kilkudziesięciometrowe urwisko skalne, będące poeksploatacyjnym wyrobiskiem pozostałym po dawnym kamieniołomie piaskowca. Został on uruchomiony w drugiej połowie XIX wieku i czynny był do II wojny światowej. Na krawędzi urwiska znajduje się punkt widokowy z panoramą na Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Wzgórza Lewińskie oraz na Urwisko Batorowskie.
Dość stromym zejściem (w jednym miejscu nawet założono łańcuchy) schodzę do parkingu w Dusznikach Zdroju.
Kończę ten dzień w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.
Miałem trochę szczęścia, dziś był dzień bezpłatnego zwiedzania.
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Zoo Wrocław

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 7,36 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 932 m
  • Suma zejść: 931 m

Marek79 poleca trasę mieszkańcom Świdnicy

Wypad rodzinny z znajomymi do Zoo.
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Dookoła Wielkiej Wyspy

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 12,33 km
  • Czas trwania marszu: 60 min.
  • Przewyższenia: 25 m
  • Suma podejść: 222 m
  • Suma zejść: 227 m

Trasę nordic walking mieszkańcom Świdnicy poleca Jac.wos

Tak zwaną "Wielką Wyspę" tworzą obecne dzielnice: Biskupin, Bartoszowice, Dąbie, Sępolno, Zacisze, Zalesie. Są to tereny na prawym brzegu Odry, które powstały na skutek regulacji rzeki prowadzonej od XVI do XX wieku. Dzielnice te od zawsze miały charakter wypoczynkowy. Obecnie na "Wielkiej Wyspie" znajduje się wiele miejsc rekreacyjnych jak Park Szczytnicki, Stadion Olimpijski, kąpielisko Morskie Oko. Miejscami chętnie odwiedzanymi są ZOO, Hala Stulecia, Ogród Japoński. Ze względu na dużą ilość terenów zielonych oraz brak przemysłu tereny te nazywane są zielonymi płucami Wrocławia.
Biegowa trasa wiedzie praktycznie cały czas wałami otaczającymi "Wielką Wyspę". Startujemy od ścieżki zdrowia usytuowanej przy grobli Kanałowej pomiędzy mostem Swojczyckim a pętlą tramwajową na Sępolnie. Szutrową drogą grobli kanałowej wyruszamy w kierunki Stadionu Olimpijskiego. Trasa biegnie wzdłuż Kanału Powodziowego. Mijamy ogrodzenie Stadionu Olimpijskiego, a następnie sztucznie usypane wzgórze Kilimandżaro (127m n.p.m.), które było przed wojną silnie ufortyfikowane. Obecnie miejsce to upodobali sobie fani rowerów górskich.
500m dalej mijamy Mosty Jagiellońskie i wbiegamy na groblę Szczytnicko-Bartoszowicką. Przed nami rozpościerają się widoki na mosty Warszawskie. Docieramy do zbiegu Starej Odry i Kanału Powodziowego skąd po lewej stronie widać kompleks sportowo-rekreacyjny GEM. Przy odrobinie szczęścia można obejrzeć mecz bądź trening wielokrotnych mistrzyń Polski w piłce nożnej, zawodniczek AZS Wrocław. Następnie przecinamy ulicę Kochanowskiego przy Moście Sczytnickim. Biegniemy wzdłuż Starej Odry mijając po lewej stronie budynek Liceum sportowego z kameralnym stadionem lekkoatletycznym o obwodzie 200m. Po przecięciu ulic Mickiewicza i Wróblewskiego znajdujemy się przy moście Zwierzynieckim. Kierujemy się wzdłuż pokrytego graffiti ogrodzenia ZOO. Po 500m od mostu Zwierzynieckiego mijamy po prawej stronie powstałą w 1976r. na miejscu działającej do lat 60tych XX wieku przeprawy promowej kładkę Zwierzyniecką. Betonowe ogrodzenie ZOO przechodzi w ogrodzenie stalowe przez które możemy podziwiać część zwierząt zamieszkujących ogród. Biegnąc dalej mijamy Zameczek Odrzański, w którym jeszcze niedawno odbywały się zajęcia studentów kierunku fizjoterapii AWF Wrocław. Następnie mijamy Harcerski Ośrodek Wodny "HOW Stanica" , park Biskupiński, jaz Opatowicki prowadzący na Wyspę Opatowicką (znajduje się tu park linowy). 200m dalej za ostrym zakrętem docieramy do mostu Bartoszowickiego. Kierujemy się groblą Kanałową w kierunku mostu Swojczyckiego mijając po drodze cmentarz świętej Rodziny. Przebiegamy przez jezdnię przy moście Swojczyckim i dobiegamy do ścieżki zdrowia. Kilka minut gimnastyki i kończymy nasz trening. Na trasie możemy praktycznie codziennie spotkać nie tylko amatorów joggingu ale także trenujących tu reprezentantów Polski w lekkiej atletyce. Pętla doskonale nadaje się na wycieczkę rowerową.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czym jest nordic walking?

Nordic walking staje się coraz bardziej pupularny. Ale na czym polega ten sposób aktywności? Nordic walking polega na chodzeniu z kijkami. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Poprawne wykonywanie treningu może przynieść zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Kto może uprawiać nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto