Młodzież z Helu w Hermeskeil. Był mecz Polska - Niemcy. ZDJĘCIA, SONDA

p.
Młodzież z Helu w Hermeskeil
Młodzież z Helu w Hermeskeil Norbert Górski
Młodzież z Helu w Hermeskeil złożyła wizytę u swoich niemieckich kolegów. Działo się sporo. Było: zwiedzanie zamku, wizyta u władz powiatu Trier-Saarburg, mecz Polska-Niemcy i... międzynarodowa miłość.

Młodzież z Helu w Hermeskeil była z międzynarodową wizytą. To program wymiany między młodymi Polakami i Niemcami. A helanie - uczniowie ZSO Hel: gimnazjum i liceum - do swoich partnerów z miasta Hermeskeil mieli do pokonania spory kawał drogi...
- Mimo tego, że jechaliśmy bardzo długo, bo aż 24 godziny, to z perspektywy czasu, wszyscy uważamy, że było warto - relacjonuje Anita Rzeczkowska. - Niemieccy koledzy wraz z ich opiekunem – przesympatyczną Evą Mencher przygotowali dla nas, obfity w rożnego rodzaju niespodzianki, program wymiany polsko – niemieckiej.

ZOBACZ TEŻ: Młodzież z Helu w Hermeskeil plus dziesiątki innych pomysłów. Jak wygląda szkolne życie w ZSO Hel?

Helanie często wspólnie uczestniczyli w grach zapoznawczych, przełamujących barierę językową, zbliżających młodzież z Polski i Niemiec do siebie.
- Zwiedzaliśmy rekonstrukcję obozu pracy w KZ Hinzert, dyskutowaliśmy na tmat historii II wojny światowej - wyliczaAnita Rzeczkowska. - Spotkaliśmy się z przedstawicielami miasta Hermeskeil, gdzie bardzo miło przywitał nas nowy burmistrz i jego zastępca.

Młodzi Polacy z ZSO Hel podziwiali zabytki miasta Trier, powiatu Trier –Saarburg.
- Tu serdecznie przyjął nas wicestarosta Dieter Schmitt, który opowiadał o narodzinach partnerstwa polsko – niemieckiego powiatu puckiego - opowiadają helanie. - Spróbowaliśmy swoich sił i przełamywaliśmy własny lęk przed wysokością w parku linowym, zwiedzaliśmy zamek w Cochem, gdzie oprowadzała nas charyzmatyczna przewodniczka ubrana w szaty z tamtych czasów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO. Polub nas na Facebooku!

Wieczory zawsze były międzynarodowe i aktywne. Młodzi ludzie rozegrali mecz piłki nożnej: młodzież z Helu w Hermeskeil wygrała!
- Ostatniej soboty razem bawiliśmy się na dyskotece w młodzieżowym klubie, gdzie Norbert Górski zorganizował turniej siłowania na rękę - opowiada Anita Rzeczkowska.

Tu też nasi byli górą. 1 miejsce w kategorii kobiet zajęła Anna Asmus, a w kategorii mężczyzn – Aleksander Romero–Komorowski.

Narodziło się wiele przyjaźni i sympatii pomiędzy uczestnikami obu grup, pod koniec wymiany okazało się, że jeden Niemiec darzy głębszym uczuciem jedną Polkę.... czas pokarze jak potoczą się ich losy.

- Reasumując, wymiana młodzieży polsko – niemieckiej powiodła się w 100% i kolejny raz okazało się, że nie ma barier pomiędzy młodymi! - podkreśla Anita Rzeczkowska

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie