Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono wrak okrętu podwodnego ORP Orzeł!

Redakcja
ORP "Czajka" - polski okręt wojenny wracając w kwietniu do kraju z misji przeciwminowej NATO, odkrył i przeprowadził wstępne oględziny odnalezionego na dnie Atlantyku okrętu podwodnego. Oględziny wykonano przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Wstępnie ustalono, że wrakiem okrętu podwodnego może być ORP "Orzeł", który zatonął w czasie patrolu bojowego w 1940 r.

Po tym sensacyjnym odkryciu, z kraju w czerwcu wypłynie okręt Marynarki Wojennej ORP "Lech" wyposażony w specjalistyczny sprzęt do badań podwodnych.

Zlokalizowany najprawdopodobniej ORP "Orzeł" spoczywa na głębokości 70 metrów. Nurkowie marynarki wojennej dokonają jego dokładnego zbadania.

Okręt podwodny ORP "Orzeł" w 1939 r. był dumą Polskiej Marynarki Wojennej. W tamtym czasie określany jako najnowocześniejszy w swojej klasie. Wybudowany w przeddzień wybuchu II wojny światowej w stoczni De Schelde w Holandii był częściowo finansowany ze składek całego polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Narodowej.

Na powierzchni osiągał szybkość około 20 węzłów, pod wodą około 9 węzłów. Zbiorniki paliwa pozwalały na przepłynięcie 7 tys. mil morskich. Maksymalnie okręt mógł się zanurzyć na głębokość 80 m.

ORP "Orzeł" uzbrojony był w 12 wyrzutni torpedowych, działko p-lot oraz przeciwlotniczy poczwórny karabin maszynowy.

15 września 1939 r. okręt po nalotach lotnictwa niemieckiego wpłynął do neutralnego portu w Tallinie, gdzie zostaje internowany, rozbrojony ucieka przez 27 dni co staje się najsłynniejszą ucieczką okrętu podwodnego w dziejach tej floty. Dopływa do Wielkiej Brytanii gdzie po remoncie wchodzi w skład Polskiej Marynarki Wojennej.

23 maja 1940 r. ORP "Orzeł" wypływa na patrol akwen Morza Północnego, z którego nie powrócił. Od 2008 r. trwają intensywne jego poszukiwania uwieńczone, miejmy nadzieję, sukcesem jego odnalezienia.

We wraku dumnego okrętu podwodnego Polskiej Marynarki Wojennej ORP "Orzeł" spoczywa cała jego waleczna załoga pod dowództwem kmdr ppor. Jana Grudzińskiego. Jego odnalezienie spowoduje, miejmy nadzieję, odnalezienie grobów jego bohaterskiej załogi oraz podniesienie wraku - symbolu waleczności i męstwa- z dna morza i powrót do kraju

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto