Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazali rekonstrukcję Bitwy pod Świecinem. W gminie Krokowa historyczne widowisko i żywa lekcja lokalnej historii | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Przełomowa bitwa z okresu wojny trzynastoletniej rozegrała się w - dzisiejszej - małej wiosce w gminie Krokowa. Kilka tysięcy zbrojnych, konni, kusznicy starli się w krwawej bitwie. To właśnie ten moment historii odtworzono podczas inscenizacji Bitwy pod Świecinem (2021).

Inscenizacja Bitwy pod Świecinem to dzieło Adama Śliwickiego - jednego z rekonstruktorów oraz, zawodowo, wójta gminy Krokowa - a także jego Bractwa Rycerskiego Spod Nordowej Gwiazdy, do którego rok w rok dołączają pasjonaci żywej historii.

Na polach w Świecinie - gdzie też mieszka szef rycerskiej braci z Kaszub - odtwarzany jest epizod z czasów wojny trzynastoletniej. To kluczowa bitwa z wojskami krzyżackimi, która przesądziła losy wojny na korzyść państwa polskiego.

Na terenie dzisiejszej gminy Krokowa, we wrześniu 1462 roku - spotkały się wojska dowodzone przez Piotra Dunina oraz Krzyżacy, których prowadził Fritz Raweneck.

Dla tego drugiego miało być to ostatnie starcie, bowiem pod Świecinem stracił życie.

Bitwa pod Świecinem (2017)

Bitwa pod Świecinem (2017). Barwna rekonstrukcja z rycerzami...

Historyczna bitwa pod Świecinem - a właściwie seria potyczek, jak mogli od konferansjera usłyszeć widzowie - rozpoczęła się od pozorowanego ataku polskiej konnicy. Wrogowie dali się wciągnąć w zasadzkę i ich szeregi przetrzebili m.in. ukrywający się w lesie łucznicy i kusznicy.

Właśnie te momenty bitwy odtwarzane są podczas corocznych inscenizacji.

Jednak nie tylko na inscenizacji potyczki koncentrują się entuzjaści historii, bo w Świecinie można poczuć klimat średniowiecznych czasów.

Po bitwie jest szansa na zwiedzanie obozu warownego z czasów późnego średniowiecza pokazy średniowiecznych rzemiosł, pokazy umiejętności współczesnych rycerzy, sokolnika, strojów, uzbrojenia, artylerii...

W tym roku gościem specjalnym był przedstawiciel Fundacji Droga Lotha, który przywiózł ze sobą replikę jednej z maszyn oblężniczych. Ta miotała potężnych rozmiarów strzałami zakończonymi metalowymi grotami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto