Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle kosztuje przyczepa kempingowa. Dla kogo domki na kółkach? Na co zwrócić uwagę? Zobacz ceny przyczep kempingowych

Klaudia Majewska
Przyczepa kempingowa, czyli alternatywa dla hoteli i pensjonatów - świetna propozycja na majówkę lub sezon wakacyjny. Zobacz przykładowe oferty nowych i używanych przyczep kempingowych, które trafiły na portal otomoto.pl. Ile teraz trzeba zapłacić za nową, a ile za używaną przyczepę? Ceny, zdjęcia oraz najważniejsze informacje na temat przyczep.  

ZOBACZ GALERIĘ >>>>
Przyczepa kempingowa, czyli alternatywa dla hoteli i pensjonatów - świetna propozycja na majówkę lub sezon wakacyjny. Zobacz przykładowe oferty nowych i używanych przyczep kempingowych, które trafiły na portal otomoto.pl. Ile teraz trzeba zapłacić za nową, a ile za używaną przyczepę? Ceny, zdjęcia oraz najważniejsze informacje na temat przyczep. ZOBACZ GALERIĘ >>>>ANNA KACZMARZ
Przyczepa kempingowa to świetny pomysł na rodzinny lub przyjacielski wypad za miasto. Szybka decyzja i ruszacie ku przygodzie, bez sprawdzania wolnych miejsc, rezerwowania pokoi z miesięcznym wyprzedzeniem. Ile dziś kosztuje przyczepa kempingowa i czy warto wybrać używany sprzęt? Sprawdźcie aktualne oferty.

Przyczepy kempingowe to bardzo popularne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć swój dom na kółkach podczas podróży. To wygodny sposób na spędzanie wakacji lub urlopu dla aktywnych. Nie ograniczają nas wolne miejsca w hotelach lub czasami mocno wyśrubowane terminy rezerwacji.

Trzeba natomiast pamiętać o tym, żeby na postój przyczepą kempingową znaleźć odpowiednie miejsce, bo nie wszędzie będziemy mogli rozstawić się bez problemów.

Spis treści

Przyczepa kempingowa: zaczęło się od... wozów konnych

Historia przyczep kempingowych sięga początków XX wieku, kiedy zaczęto przystosowywać wozy konne do celów kempingowych. To właśnie pierwszy taki przerobiony pojazd rozpoczął historię mobilnego kempingu już w... 1910 roku. Od czasu, gdy pojawił się wóz kempingowy zbudowany z drewna i metalu, zaprojektowany przez Rouleta, sporo się zmieniło.

Zaledwie w ciągu kilku kolejnych dekad przyczepy kempingowe zyskały na popularności i zaczęły pojawiać się na drogach w różnych krajach.

W czasie II wojny światowej przyczepy kempingowe były wykorzystywane przez wojska amerykańskie jako mobilne biura i kwaterunki.

Dziś przyczepa kempingowa - w swojej luksusowej wersji - to po prostu dom na kółkach. Z kuchnią, sypialną, łazienką czy nawet salonem. Ma też klimatyzację, ogrzewanie, telewizory, systemy audio i wiele innych.

W latach 30. XX wieku przyczepy kempingowe zaczęły być masowo produkowane, a ich projekty ulegały ciągłym ulepszaniom i doskonaleniom.

Po II wojnie światowej przemysł kempingowy szybko się rozwijał, a przyczepy kempingowe stawały się coraz bardziej popularne wśród rodzin i miłośników kempingu.

Kolejny krok milowy to lata 50. i 60. XX wieku, bo producenci zaczęli wprowadzać na rynek coraz większe i bardziej luksusowe przyczepy kempingowe, wyposażone w wiele udogodnień i wygodne sypialnie.

Ile kosztuje dobra przyczepa kempingowa?

Jaka jest cena przyczepy kempingowej? Widełki zaczynają się od ok. 1500 złotych (choć raczej będą służyć nam za schronienie lub punkty sprzedaży biletów na parkingach), a ich górna granica dochodzi do ok. 200 tysięcy zł.

Obecnie, przyczepy kempingowe są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i konfiguracjach, a ich popularność wciąż rośnie wśród osób, które chcą mieć swój dom na kółkach podczas podróży.

Cenę przyczepy kempingowej kształtuje głównie jej wielkość oraz jakość wyposażenia. Ile musisz zapłacić za dobrą przyczepę kempingową? Sprawdź w naszej galerii:

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową do 750 kg?

Przyczepa kempingowa do 750 kg klasyfikowana jest jako lekka (bez względu na to, czy ma jedną, czy dwie osie). Tu do kierowania pojazdem z takim ładunkiem wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B.

Jeśli dopuszczalna masa całkowita przyczepy kempingowej przekracza 750 kg - lub łączna masa samochodu i przyczepy jest wyższa niż 4250 kg - potrzeba już wyższych uprawnień. Tutaj musimy mieć już prawo jazdy kategorii B+E.

Bez niego narażamy się na pewny mandat.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Przyczepa kempingowa jako dom lub dom na zimę?

W przyczepie kempingowej spokojnie możemy mieszkać także zimą. Choć tutaj wszystko zależy od jej wyposażenia. W prostych, tanich modelach nie będzie to zbyt przyjemne - z uwagi na zimno, brak ogrzewania, czy też ocieplenia.

Dla nowoczesnych modeli mrozy nie stanowią większego problemu. To też ciekawa propozycja dla tych, którzy urlopy będą spędzali poza miesiącami wakacyjnymi. Poza szczytem sezonu ceny za wynajem przyczep są dużo niższe.

Czy mogę jechać lub spać w holowanej przyczepie kempingowej?

Propozycja zwiększania miejsc dla osób, z którymi podróżujemy, jest oczywiście kusząca. Bo dzięki przyczepie kempingowej możemy zabrać ze sobą większą grupę znajomych.

Jednak nie jest to najlepszy pomysł, bo przepisy w tym zakresie są bardzo jasne. Ciągniesz przyczepę kempingową? W jej wnętrzu nie może przebywać ani jedna osoba.

natomiast nikt nie zabroni nam nocować w zaparkowanej przyczepie kempingowej.

Kupowanie przyczepy kempingowej. Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście oceniamy nadwozie - stan techniczny "budy" i jej wnętrza. Jeszcze większą uwagę powinniśmy przyłożyć do oceny podwozia i stanu układu hamulcowego. Kluczowym elementem jest rama, na której osadzona jest sama przyczepa kempingowa. Oglądamy:
stan techniczny ramy,
obecność rdzy,
stan rur i dyszli,
ewentualne ślady naprawy (spawy).

Gdzie zaparkujesz przyczepę kempingową?

Tradycyjne miejsca parkingowe - D-18 - czyli charakterystyczne niebieskie pola z duża, białą literą P, nie są przeznaczone dla samochodów z przyczepą kempingową. Tu staniemy swoim autem osobowym.

Jeśli pod znakiem dodatkowo umieszczona zostanie tabliczka T-23e (biało-czarna z ikoną przyczepy), to wtedy nie narażamy się na ryzyko ukarania nas mandatem przez policję lub straż miejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto