Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrak Lublina R.VIII odnaleziony w Zatoce Puckiej. Śmigło trafiło do Muzeum MDLot Puck

Krzysiek Hoffmann
Muzeum MDLot Puck będzie miało swojego Lublina - replikę
Muzeum MDLot Puck będzie miało swojego Lublina - replikę Piotr Niemkiewicz
Wrak Lublina R.VIII, a konkretnie śmigło wodnosamolotu, który służył w jednostkach Morskiego Dywizjonu Lotniczego w czasie II Wojny Światowej odnaleziony w Zatoce Puckiej. Tego niecodziennego odkrycia dokonał Jacek Dzienisiuk, a w wydobyciu części wodnosamolotu z wody pomagał helski nurek Sławomir Markiewicz. Śmigło na razie tymczasowo znajduje się w Muzeum MDLot Puck.

Wrak Lublina R.VIII, którego szczątki znajdują się na dnie Zatoki Puckiej powoli wyłania się na brzeg. W poniedziałek wyłowiono na powierzchnię ogromne śmigło. Część wodnosamolotu, który latał w czasie II Wojny Światowej w Morskim Dywizjonie Lotniczym to niesamowite znalezisko. Natknął się na nie Jacek Dzienisiuk, który wcześniej odnalazł także pływak z Lublina R.XVIII. Do akcji wyciągnięcia śmigła i tym razem zaprosił helskiego nurka Sławomira Markiewicza.

ZOBACZ TEŻ:

- To była szybka akcja - komentuje Sławomir Markiewicz. - Z samego rana dostałem telefon, wziąłem rzeczy i na łódkę.

Znalezione śmigło, czyli część wraku Lublina R.VIII jest pokaźnych rozmiarów. Długość przekracza 4 metry i waży dobrze ponad 100 kg. Sam samolot produkowany w latach 20. i 30. był okazały. Sama wysokość maszyny miała dochodzić nawet do 5,5 metra. Wielki gabaryt znaleziska stanowił też problem dla odkrywców.

- Moim zdaniem część stanowiła dość dużą przeszkodę nawigacyjną - mówi nurek z Helu. - Znajdowała się na części ogólnodostępnej do nurkowania rekreacyjnego.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO. Polub nas na Facebooku!

Akcja wyciągania śmigła wodnosamolotu z czasów II Wojny Światowej nie była prosta. Chociażby ze względu na trudne warunki pogodowe.

- Dość mocno wiało i trzeba było szybko przeprowadzić wydobycie - relacjonuje Sławomir Markiewicz. - Tu świetnie spisał się Jacek Dzienisiuk, który koordynował całą akcję.

Panowie, którzy wyłowili gigantyczne śmigło są pewni, że należy do Lublina R.VIII z numerem bocznym 803. Niewykluczone, że w pobliżu znalezionej części leżą także inne części tego wodnosamolotu. Pod wodą ma znajdować się cały wrak Lublina R.VIII.

- Według mojej oceny w tym miejscu może być nawet 60 - 70 procent wodnosamolotu - mówi Jacek Dzienisiuk.

Na tę chwilę istotny komponent z Lublina R.VIII jest zabezpieczone w Muzeum MDLot Puck i czeka na dalsze decyzje Urzędu Morskiego i Głównego Konserwatora Zabytków.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrak Lublina R.VIII odnaleziony w Zatoce Puckiej. Śmigło trafiło do Muzeum MDLot Puck - Hel Nasze Miasto

Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto